Yaşamın Anlamı: Mutlu ve Başarılı Olmak

mutlu

İnsan bu hayatta başka ne ister ki, mutlu ve başarılı olmaktan başka? Peki, niçin bu derece zordur mutlu ve başarılı olmak? Acaba bizleri en başta sözcüklerin ne anlama geldikleri ve sonra da onlara kendimizin yüklediği anlamlar yanıltıyor olabilir mi? Peki, insan gerçeği bildiği halde onu sahteyle değiştirir mi?

Mutluluk varılacak bir yer değildir. O, bir yolculuktur. İçinde bulunduğumuz anlardır. Bu anlar ki nefes aldığımız sürece bizler sadece şu anda varız. İşte mutluluk nefes aldığımız anda hissettiklerimizdir. Mutluluğun kaynağı huzurdur. Huzur, gerçekle yaşamaktır.

Başarı ise her gün, bir önceki günden bir tık daha iyi olmaktır. Başarılı olabilmek için hareket gerekir. Hareket olduğunda ilk defa yapılan eylemlerde hata meydana gelir ama yaşam hareketi destekler ve ödüllendirir.

Yaşamın anlamı her an mutlu ve başarılı olmaktan geçer. Bunu sağlayacak şey ise gerçeğe göre yaşamaktır. Gerçeğe göre yaşamak üstün bir sabır, dirayet, istikrar ve disiplin gerektirir. Zaten yaşam da bu sıfatlarla zırhlanan insanlara fırsat ve kısmet gönderir.

Sabır; duygusal dayanıklılıktır.
Dirayet; kuvvetli bir iradedir.
İstikrar; kararda devamlılıktır.
Disiplin; prensipli olmaktır.

Başarılı olabilmek için ilk başta bu dört kuvvete ihtiyaç vardır. Bunlar acı zamanında bizi destekleyen yönlerimiz olacaktır. O nedenle en başta, çok yüksek bir hedef belirlemeden önce kendimizi bu özelliklerle donatmamız gerekir. Bunun için küçük hedefler idealdir. Böylece duygusal dayanıklılığı kuvvetli olan; yani hazza ve acıya karşı zaafına yenik düşmeyen, iradesini güçlendirmiş olan, kararında devamlılığı sağlayan ve prensipleriyle kendi ilkelerine uygun davranan disiplinli insanlar bağımlılıklarından, alışkanlıklarından, korkularından, öfkelerinden, hatta birçok psikolojik rahatsızlıklarından hızlı bir şekilde kurtulabilir. Bunun için gereken tek şey; gerçeği keşfetmek ve gerçeğin yolunda kalmaktır. Bunu yapabilmek için de egoyu dizginleyebilmek gerekir. Ego; tam bir rahatlık tuzağıdır.

Rahatlıktan çıkmak isteyen, bu yolda harekete geçen kişi ilk başta zorluklarla karşılaşır. Ama sabırlı, dirayetli, istikrarlı ve disiplinli olursa edilgenden etkene geçer ve yaşamını kendisi yönetebilir hale gelir. İşte o zaman köle olmaktan kurtulur ve işte o zaman putları yıkmış olur.

Siz minnacık bir putu yıkmaya niyet edin. Gerisi kendiliğinden gelir.

Özgürce kalın…