Mutlu Yaşamanın Sırları

mutlu

İnsan hayatı boyunca mutlu olmanın yollarını arar. Mutlu bir şekilde yaşamak sizin elinizde olan bir durum. Mutluluğun yolu pozitif olarak ve anın tadını çıkartman geçiyor hiç şüphesiz.

Yaş ilerledikçe insan mutluluğu daha da bir arıyor. Psikolojik ve fiziksel değişiklikleri kabullenmeniz ve bunların gereğini yapmanız bunları yaparken hayata pozitif olarak bakmayı öğrenmeniz, hayatı pozitif bakışla sürdürmeniz ve hayattan vazgeçmemeniz.

Devamlı pozitif olup, hayata bardağın dolu tarafından bakıp, iyimser ve hoşgörülü olursanız eğer mutluluk kaçınılmaz derecede kapınızı çalar. Pozitif olmanız gerçekleri göz ardı etmeniz demek değildir. Örnek verecek olursak eğer bir sağlık sorununuz olabilir ama bunu reddedemezsiniz ama bu hastalığınıza rağmen hayatı olumlayabilirsiniz.

Her anın tadını çıkarmaya çalışın. Yaşadığınız her an sizin çin çok özel bunu unutmayın. Yaşlanmaya karşı bakış açınızda değişikliğe gidin. Biyolojik gerçekler yadsınamaz ama kendinzi yaşlı hissetmediğiniz sürece yaşlanmazsınız sadece yaş alırsınız. Yaşlılıkla ilgili algınızı değiştirerek hayatın her yaşta değerli ve keyifli olabileceğinin farkına varın.

Beklenti düzeyinizi düşük tutun. Böylelikle daha keyifli ve huzurlu olacaksınız. Sevdiklerinize sevgiyle sarılın. Bol bol sevdiklerinizle sohbet edin, geçmiş güzel günleri anın.

Gençlerle bir ayara gelerek sadece yaşıtlarınızla değil sizden genç olan kişilerle de vakit geçirin. Yanlarında onların genç enerjileriyle daha da enerji dolu hissedeceksiniz.

Sosyal hayatın içinde olmaya özen gösterin, kendinizi dört duvar arasına kapatmayın, dışarıda parkta arkadaşlarınızla buluşun, tiyatroya, sinemaya gidin, restoranda yemek yiyin. Sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya özen gösterin. Kimsesiz çocukların bulunduğu çocuk yuvalarını ziyaret edin.

Yeni şeyler öğrenmek sizi mutlu edecektir. Yaşınız ilerledi diye gereksiz olduğunu düşünmeyin. Yeni şeyler öğrenmek için her yaş idealdir. Yeni şeyler öğrendikçe kendinize olan özgüveniniz artacaktır. Yeni şeyler öğrenirken internetin sınırsız imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Hoşlandığınız şeyleri yapın, yeni hobiler edinin. Çalışma hayatınız yüzünden erterlediğiniz yapmak istediğiniz ne varsa yapın.

Doktorunuzla konuşarak bir spor türüyle ilgilenin. Yaptığınız uzun yürüyüşler, egzersiz hareketleri daha dinç hissetmenizi sağlar. Bedeninize değer vererek bakımını ihmal etmeyin.

Evcil hayvan edinmekten çekinmeyin. Size sorumluluk duygusu ve karşılıksız sevgi sunacak bir dost, evinizde farklı bir enerji olacaktır.

Sağlıklı beslenmeniz, hafif ve dengeli bir şekilde olursa yaşamınıza kalite katacaktır. Mutlu yaşamanın sırlarını ailenizle, dostlarınızla paylaşarak bir çok kişiye fayda sağlayabilirsiniz ve ümitköy psikologa uğrayabilirsiniz.