Tükenmişlik Sendromu Nedir, Nasıl Kurtulunur?

Son yıllar da değişen yaşam koşulları ve ekonomik problemler derken, insanların hemen hepsinde ruhsal bir rahatsızlık oluşmasına neden oluşturan önemli faktörler olmuştur. İnsanları şöyle bir incelediğinizde depresyondan tutunda uykusuzluğa kadar pek çok ruhsal rahatsızlığın yaşandığını ve artık insanların tedavi için en çok psikologların yanına gittikleri gözlemlemekteyiz. Yine son yıllarda duymuş olduğumuz psikoloji terimlerinin başında ” Tükenmişlik Sendromu” gelmektedir.

Bu rahatsızlığın temelinde; yüz yüze çalıştığınız bir iş yerinde, meslekte artık tükendiğinizi hissetmeniz yatar. O iş için artık başarı duygusu sizi çok ilgilendirmiyordur. Çünkü iş sizi duygusal olarak çöküntüye uğratmıştır ve siz bu işi yaparken sürekli olarak tükendiğinizi düşünmektesiniz.

Tükenmişlik sendromu çok çalışma ile doğru orantılıdır. Dünya sağlık örgütü de bu bağlantıyı kabul etmektedir. Tükenmişlik sendromuna yakalanan bir insan aile, iş ve çevresel olarak hiçbir topluluğun içinde görev almak istemez. Sürekli olarak isteksizlik ve mutsuzluk hali mevcuttur. Her konuda yetersiz olduğunu düşünmek, onda sürekli olarak bir mutsuzluk olmasına neden olur.

Tükenmişlik sendromuna yakalanan bir insana zamanında fark edilip önlemler alınmadığı taktir de; işten atılma, ailevi sorunlar, toplumdan kendini soyutlama, alkole başlama, sigara tiryakiliğini arttırma hatta diğer madde bağımlılıklarına geçiş yapma gibi hiç istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Son derece tehlikeli ve mutlaka hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlığa yakalanan bir kişiye iki koldan da yardımcı olunmalıdır. İlk çalıştığı kurum, ikincisi de aile ve çevresi tarafından desteklenmelilerdir. İş yerinde görevlerini hafifletmekle ve daha yararlı olabileceği görevlerle onu hem dinlendirebilirsiniz hem de özgüvenlerini yeniden kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Yaptığı her işten sonra işi ne kadar güzel yaptığını söyleyerek onu mutlu ediniz. Bu şekilde tükenmişlik güdüsünden kurtulup, yeniden kendine olan özgüvenini geri kazanabilirler. 1 Günlük ya da 2 günlük tatillerde onlara iyi gelecektir.

Aile ve çevre faktörüne gelecek olursak, bu zor zamanlarında onları asla yalnız bırakmamalıdırlar. Sevdikleri insanlarla zaman geçirmek, kaliteli şekilde bir şeyler yapmak onları yalnızlık ve tükenmişlik psikolojisinden uzaklaştırıp, kendilerine gelmelerine yardımcı olacaktır.