Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer?

depresyon

Bazen herşeyden bıkmış ve yorgun hissedersin, kendine insanlara ve hayata dair hem hüzünlerin hem de hayal kırıklıkların birikebilir. Böyle zamanlarda dersin ki; benden bu kadar arkadaş, ben başaramadım. İşte böyle zamanlarda bu hissettiğin şeyi gerçek zannedebilirsin ama çok büyük ihtimalle böyle bir zaman diliminde ruhsal yorgunluk yaşıyor olabilirsin. Bu yazımızda ruhsal yorgunluk ile nasıl baş edebilirsin bundan bahsedeceğim.

İnsanlar ruhsal yorgunluk yaşadığı zamanlarda kendisine çok fazla suçlayabilir. Ben yapamadım, ben başaramadım, elime fırsatlar geçti ve yine olmadı gibi ama şöyle düşünsenebilirsin. Başarma ihtimalim kadar başarısızlık yaşama ihtimalim ve hakkımda var. Ama modern zaman şunu dayatıyor, her işi başarmak zorundasın. Hayatta bazen düşeceksin yükseleceksin, neticesinde başarısızlıkta başarı kadar hayat dair bir şey. Sen kimseye söz vermedin muhteşem olacağım diye. Bazen başarısız olursun bazen başarılı olursun. Zaten Her alanda başarılı olmak mümkün değildir.

Eskiden insanlar bir köyde doğar büyür ve ölürlermiş. Hiç de düşünmezlermiş ben dünyayı keşfedeceğim gezeceğim diye. Son 20 yıllık zaman diliminde ise olaylar tamamen değişti. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki küçük küçük o kadar bizi yoran, kaygılandıran, ruhumuza olumsuz etki eden olaylar var ki ama biz bunun içinde yaşadığımız için bu küçük şeylerin farkına varmıyoruz. Ama farkına varmıyoruz diye etkilenmemek gibi bir durum yok. İçinde biryerlerde küçük şeyler birikiyor ve sonunda doluyor, neticesinde ruhen ve bedenen yoruluyorsun. Belki sadece yorulmuşsundur. Yorulduğun zaman insanın kendi içine bakmasın lazım.

Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer

Eğer ki çevrendeki insanlar için fazlasıyla fedakarlık yapan ve aşırı empati içerisinde olan bir insansan bir zaman sonra merhamet yorgunluğu yaşıyor olabilirsin. İçindeki merhamet, fedakarlık deposu sonsuz değildir. Eğer bu depoyu yanlış yerlerde, yanlış insanlarda kullanırsan karşılığını alamayacağan bir duruma düşersin. Verdiğin kadarının yarısını bile alamıyorsan kendini yorgun hissedebilirsin.

Bir düşünün merhamet yorgunluğu yaşıyor musun?

İnsanın içinde 2 kişi vardır. Biri patron biri çalışan eğer ki acımasız olan patron tarafın senin ilgiye muhtaç olan tarafına kötü davranıyorsa maalesef ki kendi kendinden istifa etme gibi bir şansın yok. Sonunda ruhsal olarak yorgunluk yaşıyorsun.

Enerjisiz hissettiğin zamanlarda zihninin sana mesaj gönderiyor. Diyor ki; eğer ki kendine bakmazsan bu ruhsal yorgunluk sonrasında başka sorunlara neden olabilir. O yüzden yaşadığımız ruhsal yorgunluk size bir mesajdır.

Ruhsal yorgunluk hem bir problem hemde kendimizi düzeltmek için bir fırsattır.

Bu makalemi beğendiyseniz lütfen yorum yapınız.