Psikolojik Danışmanlık Neden Gereklidir?

Psikolojik Danışmanlık NedeN Gereklidir?

Psikolojik danışmanlık; kişilerin kendilerini tanımaları ve çevrelerinde gelişen olayları daha sağlıklı ve bilinçli bir şekilde anlamalarını kolaylaştırmak amacıyla, uzman danışmanların bu yolculukta bireylere rehberlik etmeleri olarak adlandırılabilir.

Psikolojik danışmanlık, her birey için çocukluk çağından başlayarak, yaşam boyu sürmesi gereken bir profesyonel destektir. Bireylerin hayatı boyunca yaşadığı olayları algılama biçimi, bu olaylara verdiği tepkiler ve sahip olduğu tüm davranış biçimleri, erken çocukluk döneminde şekillenmeye başlayan karakter yapısıyla doğrudan ilişkilidir. Her bireyin yaşamı algılama ve olayları anlamlandırma biçimi farklıdır. Bu nedenle zaman zaman karşısına çıkan yol ayrımlarında ya da olağan dışı durumlarda karar vermekte zorlanabilir, ya da mental açıdan sağlıklı bir tepki verme sürecinin nasıl olacağı konusunda endişeler duyabilir. Bu durum istisnasız her birey için geçerlidir. Böyle zamanlarda psikolojik destek almak büyük önem arz etmektedir.

Toplum nezdinde psikolojik danışmanlık alma kavramı oldukça yanlış tanımlanmaktadır. Toplumun büyük bir kesimi psikolojik destek almanın utanılacak bir şey olduğunu düşündüğü için bu hizmetten kaçınmakta hatta psikolojik desteğe karşı oldukça yanlış bir ön yargı besleyerek, etrafında psikolojik destek alan insanları da küçük düşürmeye yönelik yorumlamalar yapmaktadır. Ancak psikoloji her bireyin hayatında büyük rol oynayan önemli bir bilim dalıdır. Bu nedenle psikolojik danışmanlık hizmeti almak, İngilizce öğrenmek isteyen bir bireyin kursa yazılması, dişi ağrıyan birinin diş doktoruna gitmesi, bir öğrencinin öğretmenine çözemediği bir soruyu sorması, hatta acıkan bir insanın buzdolabına giderek yiyecek bir şeyler alması kadar olağan ve doğal bir eylemdir.

Psikolojik Danışmanlık Nedir?
Ankara Psikolojik Danışmanlık Merkezleri

Genel toplum algısında psikolojik danışmanlık hizmeti ile ilgili en büyük yanılsamalardan biri de psikologların yanlış tanımlanmasıdır. Toplumumuzda bu hizmetin kültürel ve ekonomik sebeplerden ötürü henüz yaygınlaşamaması nedeniyle çoğu insan yalnızca, başa çıkamadığı bir sorunla karşılaştığında ya da seçim yapmakta zorlandığı anlar gibi, hayatının kritik noktalarında psikolojik danışmalık hizmeti almaya yönelmektedir. Bu yanlış toplum algısının bir sonucu olarak ise danışmanlık alan bireylerin psikologlardan beklentileri psikoloji biliminin temel yapıtaşları ve psikologların mesleki değerleri ile tamamen çelişmektedir. Psikologlardan kişinin hayatı için karar vermesi, hayatında yaşadığı sorunları sanki bir reçeteye ilaç yazarmışçasına çözmesi beklenmemelidir. Psikolojik destek veren uzmanlar bireylerin adına karar vermekten ziyade; kişilerin iç dünyalarını, düşünme yapılarını, karakterlerini ve yaşadığı olaylara verdiği tepkilerin temel nedenlerini çözümler.  Bu çözümlemeler ışığında psikologlar bireylere kendilerini tanıma, hayat akışında kişilerin durumlara verdiği tepkilerin, temel sebeplerini bulma ve kişilerin hem çevrelerini hem de kendilerini daha sağlıklı anlamlandırabilmeleri için onlara eşlik eden bir rehberdir.  Bu nedenle psikolojik danışmalık hizmeti, insanların kendilerine daha iyi ve daha sağlıklı bir hayat sunabilmeleri için hayat boyu gerekli bir destektir. Sağlıklı bir düşünce yapısına sahip bireyler hayatlarının her alanında daha mutlu ve daha başarılı kişilerdir.

Ankara Psikolog arayışınızda sizlerin yanınızdayız. Psikolog ve Psikiyatr seçenekleri için randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu oluşturmak için Ankara Psikolog sayfamızdan bizlere ulaşabilir veya whatsapp üzerinden bizlere yazabilirsiniz.

Profesyonel Psikolojik danışmanlık ve Psikiyatr hizmetlerimiz için ücretsiz ön görüşme seçeneklerimiz mevcuttur.