Kötü İlişki (Gaslighting) Yaşayan Birine Nasıl Yardım Edilir

Kötü İlişki (Gashlighting) Yaşayan Birine Nasıl Yardım Edilir

İlk başta, arkadaşınızın farklı davrandığını fark edebilirsiniz. Zamanla, birinin onu kontrol ettiğinden veya partnerinin onu taciz ettiğinden şüphelenmeye başlarsınız. Zorlayıcı kontrol, birçok tacizcinin partnerlerini kontrol etmek için kullandığı bir stratejinin adıdır ve bu sadece şiddetle ilgili değildir. İzolasyon, gaslighting, aşağılama gibi taktiklerin yanı sıra ekonomik, fiziksel veya cinsel şiddet içerir. Bu taktiklerin her birinin olumsuz etkileri vardır ve kişi üzerindeki etkileri yıkıcıdır. Bu nedenle, bu metinde, değer verdiğiniz birine yardım etmek için istismarcı tarafından kullanılan taktiklere göre tepki gösterebileceğiniz çeşitli yollara bakıyoruz. Amaç, o kişiyi kendi kararlarını vermesi ve yaşamları üzerinde kontrolü yeniden kazanması için güçlendirmektir.

  1. İzolasyona Karşı

Arkadaşınızın eskiden sevdiği etkinliklere gelmediğini ve size garip geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. İstismarcılar, partnerlerini yasaklar, kıskanır, partnerinin arkadaşları ve ailesiyle gerginlik yaşamasını sağlamak gibi birçok yoldan izole eder. Mağdurlar yavaş yavaş ilişkiden geri çekilirler. İstismarcı sizin için zorlaştırsa bile, değer verdiğiniz kişiyle iletişimde kalarak veya sosyalleşmeye devam ederek izolasyona “saldırabilirsiniz”. E-postalar, mesajlar, hediyeler ve ziyaretler yoluyla iletişiminizi sürdürebilirsiniz. Konuşmalarınızı hafif tutun; Kötü niyetli bir ilişki hakkındaki endişelerinizi çok erken dile getirmeyin. Ayrıca, istismarcının muhtemelen bilgisi olsun ya da olmasın e-postalarını, telefon görüşmelerini ve sosyal medyasını izlediğini unutmayın; İstismarcıyı alarma geçirebilecek bir şey söyleyerek riske atmayın. Birlikte geçirdiğiniz keyifli zamana odaklanın. Arkadaşınızı evinin dışındaki etkinliklere katılmaya teşvik edin. Tecridi kıracak hemen hemen her şey değerli, yürüyüşler, bir yerlere gitmek, hatta alışveriş bile. Yakınlarda yaşıyorsanız, birlikte geçirmek için düzenli bir zaman ayarlayın. Daha uzakta yaşıyorsanız, düzenli telefon görüşmeleri ayarlayabilirsiniz. İstismarcının, arkadaşınızın bu etkinliklere katılmasını yasaklayabileceğini unutmayın; bu nedenle, saldırıya uğrama veya sizinle iletişim kurmasının yasaklanma riskini en aza indirin.

  1. Gashlighting

Gaslighting, bir kişinin kandırılarak deli olduğuna inandırılma veya başkalarına deliymiş gibi davranma yollarını temsil eder ve çevresini manipüle ederek ve olanları inkar ederek elde edilir. Eşyalarını saklamak, olanları inkar etmek veya yapmadığı şeyler için kurbanı suçlamak gibi teknikleri içerir. İstismarcı, onu dengesiz göstermek için onun hakkında dedikodular yayar, onu alkol veya diğer uyuşturucuları kullanmaya teşvik eder ve zorlar, polise veya sosyal hizmet merkezine yanlış raporlar sunar ve yemek yemelerini ve uyumalarını kısıtlar. Arkadaşınızın bakış açısını destekleyerek gaslightinge karşı koyabilirsiniz. Paylaşılan anları hatırlamak da yararlı olabilir, çünkü bu hikayeler ona taciz başlamadan önce nasıl biri olduğunu hatırlatacaktır.

  1. Aşağılama

Zorbalar genellikle kurbanlarını aşağılayarak, eleştirerek ve küçük düşürerek aşağılarlar. Zamanla, bu aşağılama taktikleri kurbanın özgüvenine önemli ölçüde zarar verir. Gerçek destek ve saygı göstererek bozulmaya karşı koyabilirsiniz. “Sende her zaman hoşuma giden şey…”, “Görünüşüne hayranım…” ve “Bizi sevdiğimde…” gibi ifadelerle başlayabilirsiniz. Bu yorumlar dürüst olduğu sürece, zorbalığa uğrayan kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. Eleştirmekten veya suçlamaktan kaçının; Özellikle zorbaları içeren seçimler de dahil olmak üzere seçimleri hakkında yargıda bulunmayın. Hayatlarının nasıl olduğunu ve hangi risklere maruz kaldıklarını herkesten daha iyi biliyorlar. Buradaki göreviniz, kendilerini yeniden daha iyi hissetmelerine yardımcı olmaktır; yaptıkları seçimler hala kendilerine ait.

  1. Ekonomik Şiddet

Kontrolün ana özelliklerinden biri, mağdurun para ve ulaşım gibi kaynaklara erişimini engellemektir. Bazı tacizciler mağdurlarının ev dışında çalışmasına izin vermezken, diğerleri mağduru maaşlarını teslim etmeye zorlar. İstismarcılar parayı tehdit etmek, ödüllendirmek, cezalandırmak veya kurbanı kendi istekleri dışında şeyler yaparak paralarını “kazanmaya” zorlamak için kullanabilirler. Genellikle kurbanlarından para çalarlar veya onları terk etmekle korkuturlar. Arkadaşınıza neye ihtiyacı olduğunu sorarak ekonomik şiddetle mücadele edebilirsiniz. Arkadaşınızın para, yiyecek, iş ve yaşayacakları bir yere ihtiyacı olabilir. Muhtemelen hepsini tek başınıza sağlayamasanız. Taciz mağdurlarına yardım eden bir kuruluşla ekip kurabilirsiniz. Ona sadece gerçekten yardım edebileceğin konularda yardım edeceğine söz ver.

  1. Aşkın Yanlış Delilleri

İstismarcılar, kurbanı ilişkide tutmak için bunun iyi bir taktik olduğunu düşündüklerinde genellikle çok romantik ve aşık davranırlar. Arkadaşınız size ilişkinin iyi taraflarından bahsetmek isteyebilir. Onları dinleyin ve övün, yani onları diskalifiye etmeyin. “Bazen ilişkiniz gerçekten harika görünüyor” gibi yorumlar, onu anladığınızı bilmesine yardımcı olabilir. Bu sizin için kabul edilebilirse, ilişkinin iyi, ortalama ve kötü hissettirdiği günlerin kaydını tutması için onu teşvik edebilirsiniz. Uygun olduğunu düşünüyorsanız endişelerinizi dürüstçe onunla paylaşabilirsiniz, örneğin: “Bu sabah seni onunla gördüğümde korkmuş görünüyordun…”, “Bana eskisinden çok daha içine kapanık ve sessiz görünüyorsun birkaç yıl önce…”, “İlişkinizin iyiye ya da kötüye gittiğine inanmak için nedenleriniz var mı?”. Dışarıdan, romantizmin ve aşk kanıtlarının başka bir manipülasyon yöntemi olduğu size tamamen açık görünebilir. Bununla birlikte, sevgiye ve şefkate aç bir kişiye, büyük olasılıkla gerçek görünüyorlar.

  1. Fiziksel Şiddete Karşı

Şiddet içeren, kontrolcü ilişkilerde, fiziksel şiddet genellikle daha hafif bir biçimdedir, ancak sık görülür: tokatlama, itme ve istenmeyen kaba seks. Bu, kurbanın durumu polise bildirme olasılığını azaltır. Zorbalar daha acımasız hale geldiğinde, genellikle mağduru istismardan sorumlu tutarlar ve şiddete onun bir şey yaparak (ya da yapmayarak) neden olduğunu söylerler. Korku veya şiddet belirtileri fark ederseniz, bunları dikkatlice yorumlayın. Örneğin: “Kolunuzdaki bir bere gibi görünüyor” veya “Birisi duvara çarpmış gibi görünüyor.” Arkadaşınız tehdit edici veya şiddet içeren olayları anlatıyorsa, “kulağa korkunç geliyor” veya “gerçekten acı verici görünüyor” gibi şeyler söyleyerek empati kurun. Mağdura, ne yapmış veya söylemiş olursak olalım, birinin bizi korkutması veya dövmesi için kabul edilebilir bir neden olmadığını hatırlatın. Silah kullanımı veya tehdidi, aşırı kıskançlık veya kontrol, cinsel saldırı veya boğma gibi potansiyel bir yaşam tehdidi veya tehlikesi belirtileri arayın. Varsa, arkadaşınıza bunların istismarın ölümcül olabileceğine dair işaretler olduğunu ve bunun olmasını istemediğinizi söyleyin.

Bir partner tarafından kontrol edilmek ve suistimal edilmek, uzun ve kısa vadede kafa karıştırıcı ve zarar vericidir ve mağdur genellikle kendini yalnız hisseder. Bu yüzden her türlü destek çok yardımcı olabilir.

 

Ankara Psikolog

Psikolog Ankara

Ankara Psikolog Önerileri

Ankara Psikolog Tavsiyesi