Koronavirüsün Ergenler Üzerindeki Psikolojik Etkileri | Corona Gençlere Nasıl Anlatılmalı?

Corona virüs pandemisi devam ederken bu süreçte en çok sorun yaşayan gruplardan biride gençler. Gençler hem sosyal mesafe kurallarına uymayla ilgili gelişimsel olarak farklılarından hem de arkadaşlarına olağan düşkünlük nedeniyle bu dönemde sorun yaşıyorlar.

Kendilerine birşey olmayacağının düşündükleri için bu süreçte kendilerinin daha az hastalanma riskleri olduklarını bildikleri için süreci zor atlatıyorlar. Gençler ile net konuşun yakınlarına virüsü taşıyabilme riskini vurgulayın. Özellikle arkadaşlarının septomlarından alabileceklerini ve virüsü eve getirebileceklerini bilmeliler.

Gençler bu dönemde arkadaşlarına olağan bağlılıkları vardır. Bu dönemde eve kapanıp aile ile birlikte olmak birçok ergen için çok zor. Onlar için en zor şey evde kalmak. Gençlere sosyal olmaları için online ortam hazırlamanız onlar için faydalı olacaktır.

Küçük çocuklardaki uzaktaki eğitimin zorlukları kadar ergenlerde de bu zordur. Ergenlerde özellikle günlerin planlamalarına yardımcı olmak aralarda sosyal aktivite eğlenceli ve küçük aralar koymak onların bu konuda sorunlarını anlamak çok önemli.

Sağlıklı alışkanlıklarını destekleyin. Düzenli uyku, düzenli beslenme ve arada sosyalleşmeler gerçekleşmesine yardımcı olun. Uyuyamayan bir ergen ya da sağlıksız bir şekilde alışkanlıkları olan ergen günlük rütinlerinde zorlanırlar.

Kaynaklar: https://www.ankara.edu.tr/covid-19/covid-19-sik-gorulen-stres-tepkileri-nelerdir/

 

İletişim