Kendimi Nasıl Sevebilirim?

KENDİMİ NASIL SEVEBİLİRİM?

Günlük hayatın akışında sizlerin de kendinizi unuttuğunuz, kendinizle, çevrenizle, insanlarla barışamadığınız, planladığınız işleri tamamlamadığınızda kendinize kızdığınız, iç savaşınızda kendinizi haklı-haksız eleştirdiğiniz ve en önemlisi kendinizi sevmediğiniz zamanlar oluyor mu? Bu soruların cevaplarından birkaç tanesi bile “EVET” ise kendinizi sevmek için bugün bir adım atalım.

Sevgi Nedir?

Öncelikle sevgi kavramını anlamaya çalışalım. Sevgi; göreceli bir kavramdır. Genel bir şekilde tanımlamak gerekirse bir şeye ya da bir kimseye yakınlık duymak ve içsel olarak bağ kurmak demektir. Aslında sevginin karşıladığı birçok anlam vardır. Değerli olmak, güvende olmak, kırgınlık, yakınlık, öfke, sorumluluk, mutluluk ve daha birçok anlam sevgi kelimesinin içinde saklıdır.

Kendini Sevmek Nedir?

Sevgi, sadece bir şeye ya da bir kişiye duyulan yakınlık mıdır? Ailenizi, arkadaşlarınızı, sokaktaki bir kediyi, evinizdeki bir çiçeği çok sevebilirsiniz. Peki, kendinizi? Anne karnına düştüğünüz andan itibaren, ilk oyunlarınızı oynarken, arkadaşlarınızla buluştuktan veya işten çıktıktan sonra evinize dönerken kısacası dört duvarın içinde başınızı yastığa koyduğunuzda kendinizle baş başa kalırsınız.  Bu durumda kendinize hangi duyguları besliyorsunuz? İşte kendini sevmek; kendinize karşı olumlu duygular beslemek, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek, kendinize saygı göstermek ve en önemlisi sevgiyi özünüze yönlendirmektir.

Kendinizi Sevmek İçin Atabileceğiniz Birkaç Adım

  • Her sabah aynaya bakın ve gülümseyin: Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek için kendinize gülümseyerek güne başlayın.
  • Kelimelerinizi değiştirin: Kendinizi eleştirmeniz gelişiminizi sağlar. Aynı zamanda dışarıdan gelen iltifatları kabul edebilmek için öncelikle kendinize iltifat edin. “Bugünü çok verimli geçirdim. İşlerimi zamanında teslim ettim. Aferin bana!” demek özgüveninizi arttıracağı gibi kendinize yönelik sevginizi de arttıracaktır. Unutmayın ki “Ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir.”
  • Keyif aldığınız hobileri sıralayın: Zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadığınız ve yaparken mutlu olduğunuz aktivitelerin listesini çıkarın. Her gün bir tanesini yapmak için çabalayın.
  • Nefes egzersizleri ve meditasyon yapın: Doğru nefes, doğru ortam ve anda kalarak kendinize kulak verin. Bazen bir müzik eşliğinde, bazen daha ile iç içe olmak ya da yürüyüş yapmak içsel yolculuğunuz için bir fırsat olabilir. Kendinizi keşfetmek için cesur bir adım atın.

 

 

Psikolojik Danışman&Aile Danışmanı

Emine TOKLU BAŞKAK