Duygusal Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim

Kişinin sosyal, akademik ya da özel hayatında daha kontrollü ve daha kaliteli yaşam standartlarına erişebilmesi, üç farklı kişisel gelişim süreci ile gerçekleştirilebilmektedir; Fiziksel kişisel gelişim, mental kişisel gelişim ve duygusal kişisel gelişim.

Duygusal Kişisel Gelişim Nedir

Duygular, insan yaşantısının en önemli parçasıdır. Öyle ki sadece özel yaşantımızda değil, iş ve akademik kariyer gibi profesyonel konulardaki tutumumuz da duygusal tepkilerimizle yönetilebilmektedir. Ve hatta çoğunlukla mantık tabanlı değil, duygusal tabanlı bir karar mekanizmasının sonuçları söz konusu olabilir.

Bu nedenle kişinin kendini tanıması ve tepkilerini ya da algısını doğru yönetebiliyor olması; Yani duygusal kişisel gelişim sürecini başarı ile tamamlayabiliyor olması son derece önemlidir. Süreç, kişinin duygularını kullanarak kendini geliştirmesini ve kişisel yönetimini ele geçirmesini amaçlamaktadır.

Duygusal Kişisel Gelişim Yöntemleri

Duyguların doğru yönetilebilmesi için, öncelikle duyguların açığa çıkarılması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Stresli, öfkeli ya da motivasyonunuzu aşağı çeken bir ruh halinde olduğunuzda, bunun farkında olmak ilk ve en önemli adım olarak görülebilir. Meditasyon ve yoga gibi yöntemler, stresinizi sakinliğe bırakmanızı sağlayabilir.

Paylaşılmayan duygular, birçok anlamda kişinin kendisine ya da sosyal çevresine zarar verebilmektedir. İçinde bulunduğunuz ruh halini çevreniz ile paylaşmadığında, onların size karşı tutumunu kontrol altında tutmanız mümkün olmayabilir. Ve anlaşılamayan duygularınız, ikili ilişkilerinize zarar verebilir. Bu nedenle stresli olduğunuzda, üzgün olduğunuzda, alıngan hissettiğinizde ya da yalnız kalmak istediğinizde, bunu mutlaka sosyal çevreniz ile paylaşmanız gerekmektedir.

Konuşarak paylaşmaktan çekindiğiniz duyguları, yazarak paylaşmayı deneyebilirsiniz. Birçok insan, duygularını yazarak paylaşarak kendini daha doğru ve daha rahat ifade etmektedir.

Hissetiklerinizi yazarak teyit etmek, rahatlamanızı sağlayabilir. Çevrenizde duygularınızı paylaşabilecek kadar güvendiğiniz ya da samimi gördüğünüz kimse bulamadığınızda, bir kağıda veya bir word belgesine tüm duygularınızı aktarabilirsiniz.

Sürekli olarak aynı şeyleri tekrar ediyor olmak, hayatınızda kötü giden hiçbir durum yokken bile sizi ağır duygu bunalımına sokabilir. Bu nedenle daha önce yapmadığınız şeyleri yapmayı ve daha önce gitmediğiniz yerlere gitmeyi deneyebilirsiniz.

Merak etmeyin Ankara Psikolog yanınızda…