Yetişkinlerde İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

idrar

İdrar kaçırma nedenleri ve tedavileri nelerdir ?

İdrar kaçırma (mesane kontrolünün kaybı) sık görülen ve genellikle utanç verici his uyandıran bir sorundur.

İdrar kaçırmanın şiddeti kaçırılan idrarın miktarına bağlıdır. Öksürme veya hapşırma sırasında acil bir şekilde tuvalete gitme dürtüsünün uyanmasına sebep olabilir. İdrar kaçırma sorunu günlük faaliyetleri olumsuz etkilediğinden dolayı bir doktora görünmekten çekinmeyiniz. Çoğu durumda, basit yaşam tarzı değişiklikleri veya tıbbi tedavilerle bu rahatsızlıktan kendinizi kurtarabilirsiniz.

BELİRTİLERİ VE İDRAR KAÇIRMA TÜRLERİ NELERDİR?

İdrar kaçırma problemi mesanenin idrar tutmada yetersiz kalmasıdır. Bazı insanlarda idrar kaçırmaları zaman zaman küçük sızıntılar şeklinde görülmektedir. Bu durum da sık sık giysilerin ıslanmalarına neden olmaktadır. Sebeplerine göre bir dizi idrar kaçırma çeşitleri vardır.

Stres (basınç) türü idrar kaçırma:

Stres zamanlarında öksürme hapşırma, gülme, egzersiz ya da ağır bir şey kaldırma gibi faaliyetlerden dolayı mesane üzerinde basınç artışı olur. Oluşan bu basınç ile idrar kaçırması meydana gelir. Mesanedeki sfinkter kası zayıfladığı zaman oluşan baskı nedeniyle idrar kaçırma durumu daha olası hale gelmektir. Kadınlarda, gebelik, doğum ve menopozdan kaynaklanan fiziksel değişiklikler de baskı türü idrar kaçırmalara neden olmaktadır. Erkeklerde ise, prostat bezinin çıkarılması idrar kaçırmaya neden olmaktadır.

Dürtü ile idrar kaçırmalar:

Bu idrar kaçırma türünde, istemsiz, ani ve şiddetli bir şekilde idrara çıkma dürtüsü oluşmaktadır. Mesanenizde idrara çıkma için kasların kasılması ve idrarın geldiğine dair sinyaller ve uyarıların gelmesi sadece birkaç saniye içinde olmaktadır. Dürtü ile idrar kaçırma probleminde gece dâhil olmak üzere sık sık idrara çıkmak gerekmektedir. Dürtü ile idrar kaçırma problemi, idrar yolu enfeksiyonlarından, mesanenin tahriş olmasından, bağırsak problemlerinden, Parkinson,Alzheimer hastalığından, inme, yaralanma ya da çoklu skleroz ile bağlantılı sinir sistemi hasarından dolayı meydana gelebilmektedir. Eğer bilinen açık bir nedeni yoksa, dürtü idrar kaçırma problemine “aşırı aktif mesane” denmektedir.

Taşma türü idrar kaçırma:

Eğer sık sık veya sürekli olarak damla damla bir şeklinde idrar kaçırma oluyorsa, bu tip idrar kaçırmaya “taşma türü idrar kaçırma” olarak adlandırılır. Bazen mesanenin hiçbir şekilde boş olmadığı hissi oluşur. İdrara çıktığınızda ise, zayıf bir idrar akımı ile idrarınızı giderirsiniz. Bu tür idrar kaçırma genellikle mesanesi zarar görmüş, idrar yolu tıkanan, diyabetten dolayı sinirleri hasar gören, çoklu skleroz veya omurilik hasarı yaşayan kişilerde görülür. Erkeklerdeki bu tür idrar kaçırma problemi genellikle prostat bezi sorunları ile ilişkili olmaktadır.

İdrar kaçırma teşhisinin konması için ilk adım, Üroloji doktoruna gitmek olmalıdır.

Evde ise 25-30 tane kiraz sapını klorsuz suda 5 dakika kaynatıp süzün, üzerine 4-5 tane taze limon suyunu damlatın,daha sonra karıştırıp için.Günde 1 defa 1 su bardağı tüketerek 15-20 gün bu küre devam edin.

Kaynak: Ankara Psikolog