Stresle başa çıkmak için neler yapılmalı?

Stres

Stres ile başa çıkmak neredeyse zorunlu bir şey baktığınız heryerde, gittiğiniz heryerde, evde, işte çeşitli stres kaynakları vardır. Bunun kronik hale gelmemesi için çeşitli yöntemler geliştirmemiz gerekmektedir.

Hayır diyebilmek

Stresi önlemenin en etkili yolu insanlara hayır demeyi öğrenebilmek. Hayır demediğiniz takdirde sizin yapamayacağınızdan daha fazla iş yükü üzerinize biniyor. Yani hayır diyemediğiniz sürece stresiniz artmaya devam ediyor. Dolayısıyla da hayır demek çok önemli.

Hayır diyemediğiniz durumlara baktığınızda, evet dediğiniz durumda bunu hayatınızın düzenli gitmesi açısından iyi organize etmeniz gerekiyor. Yapılacaklar listesi yapmanız ve bunların en önemlilerini seçmeniz stres kaynaklarınızı düşürecek aynı zamanda da stres yaşama ihtimali olan şeylerin daha da belirgin olmasını sağlayarak ki bu da stresi çok düşüren bir şey.

Spor yapın

Hayatınızın tümden stres olduğunuzu düşündüğünüzde ise yapılacak bir başka şey ise spor yapmak, günlük hayatınızın içerisine sporu yerleştirmek hatta iş yerinde bile küçük spor araları vermek, merdiven inip çıkmak dahi olabilir, bu komik gözükebilir ama bu sizin stresinizi azaltabileceği gibi daha sağlıklı düşünmenizi sağlayabilir.

Hobiler edinin

Küçük nefes egzersizleri yapmak, bunları nasıl doğru yapacağınıza dair bir çok yerden ulaşabilirsiniz. İlk önce nefesi diyaframınıza doğru itip sonrasında göğsünüze doğru itip nefesini bırakmak bile sizi rahatlatacaktır.

Çeşitli hobiler edinip sadece işinizi ya da ailenizi odağınıza koymaktansa kendinizi de hayatınızın merkezine doğru çekmen izi sağlayacaktır. Genel olarak baktığımızda stresi düşürmek için biraz daha bencil davranmak fayda vardır. Bu da hayatımızı hem kolaylaştıracak hem de çevrenize karşı daha verimli bir kişi haline gelmnenizi sağlayacaktır.