Özgüveni Arttırmanın 12 Yolu

kübra meşe

Hepimiz zaman zaman kendimize olan güvenimizi yitiririz. İçimizden bir ses ‘yapamayacaksın’ diye fısıldar. İşte o zaman anlarız ki artık bununla başa çıkma zamanı gelmiştir. Kalkıp silkelenmeli ve bu özgüveni yeniden kazanmalıyız. Nasıl mı? Çankaya Psikolog

1-Kendine inan

Her ne kadar zor olsa da bunu başarmak bazen içindeki sesin seni alt etmesine izin verme. Unutma sen mükemmelsin.

2-Spor yap, Aktif ol

Sözün dediği gibi ‘ sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’

Fırsat buldukça, koş, spor yap, fitness’a git. Mutlaka aktivitede bulun. Hantal olma bu umutsuzluk getirir.

3-Daha uzun süre mutlu kalmak için pozitif ol

İnsanoğlu için amaçsız bir şekilde zamanın negatif akışında kaybolmaktan daha kolay bir iş yoktur. O yüzden sen bu akıntıya kapılma, zincirleri kır ve ilerle. ‘yapamıyorum ‘ değil ‘yapabilirim ve başaracağım’ de.

4-Kendine bak

Saçına , tipine önem ver. Güzel kokular sür. Beğenilme duygusu özgüveni arttırır.

5-Unutma ‘Mükemmeliyetçilik’ diye bir şey yoktur.

Herkesin hayatta karşılaştığı şeyler, beğeniler, yetenekler farklıdır. Kimisi iyi şarkı söyleyebilirken, kimisi iyi dans eder. Bu yüzden her an her şey de ve özellikle kendinde ‘mükemmeli’ arama.

6-Sağlıklı beslen

Sağlıklı beslen, yiyeceklerine dikkat et, yağlı baharatlı şeylerden kaçın. Hem sağlığın hem güzelliğin için bunlar şart.

7-Olumsuzluktan uzak dur

Negatiflik bulaşıcıdır. Etrafında böyle insanlar varsa uzak dur, takılmayı kes. Çünkü bu durum gerçekten özgüven sarsıcıdır.

8-İnandığın şeyleri sonuna kadar savun.

Sen özelsin. Düşüncelerin de. O yüzden eğer utangaç, sessiz bir kişiliğe sahipsen bunu at ve yeni ‘sen’ e yola çık. Düşüncelerine saygı duy ve savunmaya başla.

9-Umudunu kaybetme.

Hiçbir şey bir anda olmaz. Umudunu kaybetme ve başaracağına inan. Tünelin sonundaki ışığı gör.

10-Kayıt tut.

Kendin için önemli gördüğün şeyleri, kaydet bir deftere. Zamanla ne kadar çok şey başardığını göreceksin. Bu da daha iyilerine yol açacak emin ol.

11-Hazırlıklı ol

İnsan her zaman mutlu, parlak şeyler yaşamıyor. Kötülükler de olacak hazırlıklı ol. Ancak bunların da sona ereceğini bil.

12-Kendini ada

Bir iş yapacaksan kendini ona ver tamamen iyi bir şey çıkartmaya çalış. Kötü de olsa çabala çünkü her yaptığın her zaman iyi sonuç vermeyecektir. Ancak bunlar ilerde tam başarıya götürecek olan engellerdir. Unutma hayat uzun ve zorlu bir süreçtir.