Mutlu Olmanın 10 Hesaplı Yolu

mutlu

Gündelik yaşam içerisinde kimi zaman profesyonel desteğe gereksinim duyulması yanında mutluluk, insan yaşamı için en önemli duygulardan biridir. Çoğu kez yaşam içindeki aksaklıklar ile ulaşılması zor bir duyguymuş gibi görünse de alışkanlık haline gelen bir duygu niteliği kazandığında ulaşılması en kolay duygulardan biri olabilir. Farkında olmadan düşünce alışkanlıklarımızın bir sonucu olarak olumsuz düşünce kalıplarından kurtulmak için birkaç yöntem uygulayarak mutluluğun kapısını aralamak mümkündür.

1) Mutluluk hormonu için sadece yedi dakika egzersiz

Depresyon rahatsızlığı yaşayanlar üzerinde yapılmış bilimsel deneyler sonucunda sadece gün içerisinde yapılabilecek 7 dakikalık bir egzersizin olumlu sonuçlarının olduğu gözlemlenmiştir. Sağlık açısından da önemli bir yere sahip olan egzersiz beyin gücünü artırıcı etkiye sahiptir. Sürekli oturmak yerine aralarda yapılabilecek yürüyüş sonrasında bile beyin 20 dakika sonra serbest protein ve endorfin salgılayarak günlük yaşam içerisinde daha mutlu hissedilmesini sağlar. Egzersiz vücuttaki olumlu değişimler ile mutluluğu destekler.

2) Negatif duygulardan kurtulmak için sağlıklı uyku

Bedenin kendisini onarması açısından gerekli olan uyku gün içerisindeki fiziksel ve zihinsel aktivitelerde kişinin daha verimli bir şekilde odaklanmasına yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre uykusuz kalan insanların güzel anıları hatırlamakta zorluk çektiği aksine hüzünlü anları da daha kolay hatırladıkları ortaya konmuştur. Duygusal hafızanın ve korku başta olmak üzere duygusal tepkilerin oluşmasında önemli role sahip amigdala uykusuzluk ile daha baskın bir hale gelmesinin bir sonucu olan bu durum karşısında mutluluk için, yeterli ve verimli uyku önemli bir etkendir.

3) Aile ve arkadaşlar ile vakit geçirmek

Sosyal ortamlarda harcanan zamanlar, insanlar açısından önemli bir mutluluk kaynağıdır. İçe dönük bir iyileştirmenin de söz konusu olduğu sosyal ortamlar, ayrıca daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın bir kaynağı olarak gösterilir. İngiltere’de yapılan bir çalışma sonucunda sosyal alanda fazla zaman harcamayan kişilerin mutlu olmak için daha fazla para harcadıklarını ortaya koymuştur. Ancak aile ve arkadaş ortamında daha çok zaman harcayanlara göre de daha mutsuz oldukları gözlemlenmiştir.

4) Kapalı mekanlardan çok açık havada bulunmak

Kentin yoğunluğundan uzaklaşmak açısından hafta sonunu daha doğal ortamlarda geçirmek kalıcı bir etkiye sahip olarak görünse bile sadece 20 dakika açık havada bulunmak insanların ruh hallerinde değişiklik yaparak daha olumlu hissetme ve düşünme yanında belleğin çalışmasını geliştirdiğini göstermiştir. Bu nedenle öğle izinlerinde bile sığdırılabilecek sürede dışarıda zaman harcamak hem temiz havadan yararlanmak hem de açık havanın ortaya koyduğu olumlu sonuçların etkisini hissetmek açısından önemlidir.

5) Yapmacık gülümsemeler yerine gerçek gülücükler

Olumlu ve bütünsel düşünmeyi tetikleyerek dikkatte artışı sağlayan gülümseme sıkıntılı durumlarda çekilen acıyı hafifletici bir etkiye sahiptir. Ancak Michigan Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma sonucunda sahte gülümseme ile gün boyunca çalışan işçilerin ruh hallerinde gerileme yaşanırken tatil ya da çocuklarının başarılı olması gibi olumlu düşünceler sonucu yerleşmiş gülümsemenin işçilerin ruh halleri üzerinde olumlu bir gelişime etki ettiği görülmüştür.

6) Uzun tatiller yerine kısa gezilere çıkmak

Hollanda’da yapılan bir araştırma sonucunda tatilin verdiği mutluluğun etkisinin kısa süreli küçük gezilerin verdiği mutluluk etkisinden daha kısa sürdüğü görülmüştür. Tatilden sonra mutluluğun başlangıç seviyesine düşüş görülürken, rahatlatıcı kısa geziler mutluluk açısından daha etkili sonuçlar doğurmuştur.

7) Doğru zamanlarda yeteri kadar yemek

Sağlık açısından doğru zamanda yemek yemek mutluluk açısından da önemlidir. Gece geç saatlerde ya da fazla miktarlarda tüketilen yemek depresyonun bir belirtisidir. Ayrıca günün en önemli öğünü olan sabah kahvaltısı hem güne sağlıklı ve güzel başlamak hem de gün içerisinde verdiği enerji ile mutluluğu artırıcı etkiye sahiptir.

8) Paylaşmak ve yardım etmek

Gönüllü olarak yapılan çalışmalar kişilerin yaşamdan daha fazla doyum almasında etkilidir. Pozitif bir geri beslenme döngüsüne sahip paylaşım ve maddi anlamda gösterişçi bir tüketim yerine prososyal harcamalar ile oluşan yardım duygusu kişilerin bencillik duygusundan uzaklaşmasına yardımcı olur.

9) Olumlu düşünce ve iyimserlik

Her soruna yaşanması gereken bir süreç gözüyle bakarak er ya da geç çözüleceğini umut etmek olumlu düşünmenin bir sonucudur. İyimserlik ve olumlu düşünceyi alışkanlık haline getirmek mutluluğu artırıcı etkenler arasındadır.

10) Belli bir amaca sahip olmak

Kısa ve uzun vadede ulaşılabilecek amaçlara sahip olmak ve bu amaçlar doğrultusunda hedef belirlemek kişiyi yaşama bağlayan unsurlardandır. Belirlenen amaçlar ve hedeflerin ulaşılabilir olması kişiyi başarı tatmini sağladığı gibi mutluluk verecek unsurlardan biridir.

 

Bir diğer yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer?