İş Hayatında Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stres

Kimi zaman biriken ve yetiştirilmesi gereken ya da aksi giden işler nedeniyle çalışma ortamlarında stres kaçınılmaz bir sonuçtur. Bunun yanında ilişkilerde yaşanabilecek problemler de stresi tetikleyebilecek faktörlerdir. Yaşamımızda önemli bir bölümü kaplayan iş hayatında sürekli duyulan stres çalışanda kaygı ve öfkeye neden olabileceği gibi uzun vadede sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bazen farklı bir iş ortamında kendine yeni bir yer edinmek çözüm gibi görünse de tüm iş yerlerinde yaşanabilecek sıkıntılı ortamlarda stresle başa çıkmak en kalıcı çözümler arasında yer alır.

Stresin Kaynağını Bulmak: İş ortamında strese neden olan kişi ya da olayların farkında olmak, stres durumlarında başa çıkabilecek çözümleri üretmek açısından önemlidir. Stresin kaynağını bilmek, stresi oluşturan durumu bire bir yaşamadan önceden provasını yapmak ve kişiyi durum karşısında hazırlıklı kılmak adına kaygı ve öfke yaratabilecek sonuçları en aza indirger.

Beslenme ve Egzersiz: İş yerinde yeterli bir enerji ile çalışabilmek açısından sabah yapılacak iyi bir kahvaltı çalışanın performansını artırır. Özellikle yumurta, fındık gibi sabah kahvaltılarında alınacak B vitamini bakımından yüksek gıdalar stresi yönetmek bakımından etkilidir. Bunun yanında mümkünse işe yürüyerek gitmek, ulaşım araçlarını gerektiren iş yerinden bir durak önce inip yürümek işe sağlıklı başlamak açısından yardımcı olur.

Sadece Bir İş: İnsan vücudu aynı anda farklı işler yapmak için tasarlanmamıştır. İş yerinde aynı anda birden fazla işe yetişmeye çalışmak kişilerde zihinsel ve bedensel yorgunluk yanında strese de yol açabilir. Stressiz bir çalışma için çalışanın sadece yaptığı işe yoğunlaşması ve telefon, e-posta ya da kişiler gibi dışarıdan gelen uyarıcılara ya da isteklere karşı fazla ilgili olmaması gerekir.

Küçük Molalar: Yoğun bir iş temposunda küçük molalar vererek işin gerisine çekilmek stresi yönetmekte önemli bir unsurdur. Derin bir nefes alarak ya da kasları gererek sadece masa başında yapılabilecek egzersizler ile 1-2 dakikalık küçük molalar bile rahatlamak için yeterli olabilir.

Çatışmadan Uzak Durmak: İş ortamında çalışanlar arasında yaşanabilecek sorunlar karşısında tarafsız olmak yanından sorun yaşanılan kişilerden uzak durmak çalışmak için daha huzurlu ortamı sağlar. Bunun dışında çoğunlukla iş ortamındaki olumsuzlukları konuşmak ve sürekli kişileri ya da ortamı eleştirmek yerine iş arkadaşları ile mizaha dayalı bir iletişim ilişkilerin daha verimli olmasına imkan tanır.

Mükemmeliyetçiliği Kontrol Altında Tutmak: Özellikle yoğun tempolu işlerde, her işi sürekli eleştirilecek endişesi ile mükemmel yapmaya çalışmak işlerin birikmesine yol açacağı gibi işe fazla zaman harcanmasına neden olarak olumsuz bir izlenim yaratabilir. Bu bakımdan çalışanı strese sokacak mükemmeliyetçilik çabasından uzak durarak işleri daha verimli kılmak önemlidir.

İşi İşte Bırakmak: Günün büyük bir çoğunluğunu kaplayan iş hayatını özel hayata taşımak iş hayatının ortaya çıkardığı stresi de beraberinde getirir. Bu nedenle işi işte bırakarak özel hayatta mutluluk